Özel Nilüfer Vakfı Okuları

0224 245 22 11

Bizi Arayın

Özel Nilüfer Vakfı Okulları

Pzt - Cum 08:30-17:30

Pazar Kapalı

Özel Nilüfer Vakfı Okulları

Online Eğitim

Portalı

     

Özel Nilüfer Vakfı Okulları

Özel Nilüfer Vakfı Okulları 2016 Eylül ayında Karaman Kampüsü ile eğitim-öğretim hayatına başladı.

Artık sözcüğün tam anlamıyla yeniyi ortaya koymak ve ticari kaygılardan tamamen uzak anlayışla temel felsefesini kuran okulumuzun önceliği ‘’Global Citizen Academy’’ olarak vurguladığımız ‘’dünya insanları okulu’’ olabilmek. Yani iddiaları değil hayatın gerçeklerini yapmak. Esasında bu durum hiç de velilerin karşılaştığı ya da düşündüğü gibi zor değil.

Tüm özel okullar konuya veliler ve öğrenciler ne istiyor düşüncesi ile yaklaşıyorlar. Doğal olarak da yüzeydekileri görebiliyor, gösterebiliyorlar. Veliler de kendilerine dayatılanları ‘işte istememiz gerekenler bunlar’ diye düşünüyorlar.

Peki, nedir bu dayatılan sistemin aslı?

Akademik başarı, biraz yabancı dil, biraz da sosyallik yanında da sosyal çevre. İşte buyurun mutlu anne-babalar! Kimse; ‘ Benim çocuğum neden bir yabancı dil konuşamıyor?’, ‘Neden herhangi bir müzik aleti çalamıyor?’, ‘Neden bir spor dalına ilgisi yok?’, ‘ Neden kitap okumuyor?’ gibi çağdaş dünya ebeveyninin sorgulaması gerekenleri sormuyor. Daha da önemlisi ‘’Benim çocuğum bu okulda nasıl bir birey olarak yetişecek?’’ endişesini taşımıyor.

Özel Nilüfer Vakfı Okulları olarak biz iddia ediyor ve diyoruz ki:

Modern dünya insanı; kendi kültürünü özümsemiş, ulusal değerlerinin farkında olan, Cumhuriyetin anlamını içine sindirmiş bireydir. Sadece sözünde değil özünde de, kalbinde de bu değerleri hissedendir. Buradan da evrensel kültüre açılan, evrensel değerlerle özündeki değerleri sentez yapabilendir. Gelişerek değişen; değişirken gelişebilendir.

İşte bu modern insan; en az bir yabancı dil bilir. Mutlaka bir müzik aleti ile haşır neşirdir. Kesinlikle sporu hayatının vazgeçilmezleri arasına koymuştur. Okumayı ödev olarak ya da “kitap kurdu” olmak için değil; insan olmanın gereği olarak zaten uyguluyordur. Bunlar da tam olarak işte bizim aradığımız cevapların yalnızca bazıları.
Tabi ki akademik kaygılar ülkemizin olduğu gibi bizim de önemsediğimiz bir konu. Ama sınavlar insanları değil; insanlar sınavları yener. Öyle ise zaten başka türlüsü olamayacak bir konuda ahkam kesmek de gereksiz laf kalabalığından başka bir şey olmasa gerek.
Özel Nilüfer Vakfı Okulları’nın, eğitim-öğretim felsefesinin temeline ‘’Dünya Vatandaşı’’ ifadesini koymasının doğal olarak nedeni Nilüfer Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın on altı yıldır yani kurulduğu günden beri bu felsefe çerçevesinde yaşamlar şekillendiriyor olmasıdır.

Özel Nilüfer Vakfı Okulları bir hayal kurmuyor; zaten yaşadığı, hissettiği, bildiği, kuruluşunun özündeki felsefeyi öğretmeyi, yaşamayı, yaşatmayı, yaşattırmayı iddia ediyor.

GlobalCitizenAcademy